a
a
a
a

Kurp doties

Atpakaļ
Vispārīga informācija

Bezmaksas

Kolkas luteriskā baznīca, Kolka, Kolkas pag., Talsu nov.

Lat:57.7505715301936,Lon:22.593892732162644
Objekts

Viegli

Infrastruktūra

Stāvlaukums

Apraksts

Pirmā Kolkas dievnama uzcelšanas laiks un vieta nav zināma. Arhīvos ir atrodamas ziņas par mazu koka dievnamu, kas uzcelts 1833. gadā, tas varētu būt otrais vai trešais dievnams Kolkā. Vēl 20. gadsimta pirmajā pusē Kolkas dievnamā atradušās divas, iespējams pirmā dievnama altārgleznas, kas datētas ar 1648. gadu. Abas altārgleznas – «Krustā sistie» un «Kristus augšamcelšanās» gleznotas ar eļļas krāsām uz apses koka dēļiem. «Kristus augšāmcelšanās» ir saglabājusies un atrodas Rundāles pils muzejā.

Pēc Krimas kara dievnams bija tik ļoti cietis, ka vairs nebija izmantojams, tādēļ toreizējais Dundagas muižas īpašnieks barons Kārlis Ludvigs Ferdinands Ostens-Zakens lika uzcelt jaunu dievnamu. 1886. gada otrajā adventē dievnams tika iesvētīts un nodots Kolkas luterāņu draudzei. Dievnamā bija kokgrebuma krucifikss. Pateicoties gan pašu kolcinieku, gan kaimiņu draudžu ziedojumiem, 1936. gadā tika iesvētītas Kolkas dievnama pirmās ērģeles.
Otro pasaules karu dievnams pārdzīvoja bez postījumiem, tomēr padomju gados, kad dievnamu pārņēma Kolkas ciema padome un nodeva to zivju konservu fabrikas rīcībā, dievnams tika izlaupīts un izpostīts. Vēlāk dievnamā tika ierīkota makulatūras noliktava, tā turpinājās līdz 1989. gadam. 1991. gadā sākās vērienīga dievnama atjaunošana, kas vainagojās ar atjaunotā Kolkas evaņģēliski luteriskā dievnama iesvētīšanu 1993. gadā.

Līdz ar atjaunošanu dievnamā ir neparasta, mākslinieces Helēnas Heinrihsones gleznota altārglezna – altārtriptihs: labajā pusē – Svētā Pētera rokas, centrā – krustā sistā tēls, kreisajā pusē – Jāņa atklāsmes grāmatā minētā Debesu pilsēta. Šķiet, ka vienaldzīgu altārglezna nevienu neatstāj.

Dievnama pagalmā ir iespēja apskatīt daļu no 1880. gadu beigās izveidotā laukakmeņu žoga.

Dievkalpojumi tiek iezvanīti ar 1926. gadā iesvētīto dievnama zvanu, ko izdevās atgūt dievnama atjaunošanas laikā.
Kolkas dievnamam ir arī sava leģenda – par «asins akmeni».

Uzturēšanās noteikumi

Ievēro klusumu, nebojā īpašumu un infrastruktūru, atkritumus nes līdzi.

Nokļūšana

Čiekurkalni, Kolka, LV-3275 Lat, lon: 57.750694, 22.594462

Atvērt navigācijā

Izvēlies, ko darīt

Apkārt Kolkas bākai 15 km

Laivošana

Kurzeme

  • 15 km
  • Bezmaksas
  • Vidēji grūti

Maršruta pirmais pusotrs kilometrs ved gar Rīgas līča rietumu krastu un pie Kolkasraga sēkļa pagriežas Kolkas bākas virzienā. Braucēji apmet loku mākslīgai salai, uz kuras atrodas bāka un dodas atpakaļ.

Jūrtaka 16. Kolka - Ģipka 24 km

Gartakas

Kurzeme

  • 24/7, I-XII
  • 24 km
  • Bezmaksas
  • Normāli

Pagriežoties no Kolkasraga uz līča pusi, manāma atšķirība starp „Dižjūru” un „Mazjūru”. Jūrtakas pirmie 10 km ved pa Slīteres nacionālā parka piekrasti: sākumā gar jūrā ieskalotajām priedēm, gar kādreizējām zvejas kolhoza ēkām, kuģu piestātni un Ēvažu stāvkrastu, kura apkaimē ir neparasti šaurs, smilšains liedags ar tam pāri līkstošiem melnalkšņiem. Arī tālākajā posmā līdz Ģipkai raksturīgs šaurs, smilšains liedags ar bagātīgo avoksnāju veidotām lāmām un nelielu, vasarā – seklu upīšu ietekām. Slīteres krasts kādreiz bija divkārt slēgta teritorija – te bija pierobežas režīma zona un dabas rezervāts.

Lībiešu valodā Kolka senais nosaukums Kūolka, Melnsils / Mustānum un Ģipka / Gipk.

Lai šī tīmekļvietne darbotos, tā izmanto obligāti nepieciešamās sīkdatnes. Ar Jūsu piekrišanu papildus šajā vietnē var tikt izmantotas statistikas un sociālo mediju sīkdatnes.
Ja piekrītat šo papildu sīkdatņu izmantošanai, lūdzu, atzīmējiet savu izvēli: