a
a
a
a

Logo Eroparc - Junior Ranger LatviaKas ir jaunie reindžeri?

 

Jaunie reindžeri ir starptautiska kustība, kurā iesaistās īpaši aizsargājamās dabas teritorijās (piemēram, nacionālajā parka) vai to tuvumā dzīvojoši jaunieši vecumā no 12 līdz 16 gadiem. Tie ir jaunieši, kuriem rūp daba un kuri grib savu brīvo laiku pavadīt aktīvi dabā, dodoties dabas izziņas ekspedīcijās, monitoringos, orientēšanās uzdevumos, spēlēs, dabas saglabāšanas talkās.

Kustības darbību Latvijā vada un koordinē Dabas aizsardzības pārvalde.

Aktivitātes notiek skolēnu brīvlaikos, dažkārt brīvdienās.

 

 

Jaunie reindžeri Eiropā

Kustību 2002. gadā aizsāka Eiropas dabas un nacionālo parku jeb Eiroparka federācija (Europarc Federation), lai ar dažādām praktiskām aktivitātēm, arī neformālo izglītību veicinātu jauniešu izpratni un ieinteresētību dabas izzināšanā, dabas aizsardzībā, kā arī vietējo dabas un kultūrvēsturisko objektu saudzēšanā.

Patlaban programmā iesaistījušās aptuveni 80 īpaši aizsargājamas dabas teritorijas 20 dažādās ES valstīs. Katru gadu jauno reindžderu aktivitātēs piedalās apmēram 5000 jauniešu.

Uzzini vairāk Eiroparku tīmekļvietnē www.europarc.org

 

Jauno reindžeru darbošanās

Jaunie reindžeri dodas dabas izpētes un teritoriju kultūrvēstures izziņas pārgājienos, brīvprātīgi rūpējas par dabas vērtību saglabāšanu, piedaloties dabas talkās, veic nelielas pētniecības aktivitātes un palīdz Dabas aizsardzības pārvaldes speciālistiem un vides inspektoriem dažādu pienākumu veikšanā. Viņi iesaistās arī aizsargājamo dabas teritoriju apmeklētāju izglītošanā.

 

Dabas teritorijas, kurās Latvijā darbojas jaunie reindžeri

Kurās dabas teritorijās Latvijā darbojas jaunie reindžeri?

Latvijā darbojas piecas jauno reindžeru grupas –  Gaujas, Ķemeru, Rāznas, Slīteres nacionālajos parkos, kā arī  Ziemeļvidzemes biosfēras rezervātā. Katrā no grupām ir iesaistījušies 10–20 jaunieši.

 

Dalība Latvijas vasaras nometnēs

Katru gadu visu grupu jaunajiem reindžeriem ir iespēja piedalīties lielajā vasaras nometnē, kas tiek organizēta kādā no īpaši aizsargājamām teritorijām. Nometnes laikā ir iespēja iepazīt ne tikai attiecīgās teritorijas dabas un kultūrvēstures vērtības, bet arī apgūt praktiskas iemaņas izdzīvošanai dabā un dabas vērtību saglabāšanā.

 

Kā pieteikties?

Par jauno reindžeri var kļūt ikviens īpaši aizsargājamās dabas teritorijas vai tuvākās apkārtnes jaunietis. Ja esi 12 līdz 16 gadus vecs jaunietis un vēlies iesaistīties kustībā, izvēlies savai dzīvesvietai tuvāko jauno reindžeru grupu un sazinies ar tās mentoru:

Vairāk informācijas par jauno reindžeru kustību vari uzzināt, rakstot uz e-pastu kustības koordinatorei Latvijā Andai Andrušaitei, [email protected].

Lai šī tīmekļvietne darbotos, tā izmanto obligāti nepieciešamās sīkdatnes. Ar Jūsu piekrišanu papildus šajā vietnē var tikt izmantotas statistikas un sociālo mediju sīkdatnes.
Ja piekrītat šo papildu sīkdatņu izmantošanai, lūdzu, atzīmējiet savu izvēli: